Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak göz seğirmesine neden olur mu?

  • Fazla bilgisayara bakmak göz seğirmesine neden olabilir. Sebebide insan bilgisiyara bakarken göz kapaklarını pek kırpmaz, kırpmadığı içinde gözün saydam tabakasının koruyucu etkisi azalmış olur ve göz daha fazla kurur ve kolay iltihap kapabilir.
  • Gözün kuruması aynı zamanda bilgisiyardan gelen ışınların aşırı saçılması sebebiylede olabilir. Bu da insanda anormal yorgunluklara neden olur. Özellikle buna ilave olarak şahısta görme kusuru varsa, aşırı bilgisiyara bakma durumunda seğirme meydana gelir.
  • Bilgisayarda çalışırken gözünüzün aşırı yorulmaması için öncelikle astigmatınızı ve hipermetropinizi düzelten gözlüklerinizi takmanız lazım. Bunlar belki normal yaşamda ihtiyacınız olan gözlükler olmayabilir, yani numaraları 050, 075 olabilir, ama uzun süre bilgisiyara bakarken bu gözlüklerle gözlerinizi dinlendirebilirisiniz.
  • Taktığınız gözlükte aynı zamanda antirefleli bir cam olursa yansıyan ışınların gözü daha az etkilemesini sağlar ve buda gözünüzü daha az yorar.
  • Bilgisayarınıza ekran koruyucusuda koyabilirsiniz.
  • Ama en önemlisi bilgisiyarınıza baktığınız ortamdaki ışık şiddetidir. Karanlık ortamlarda bilgisiyar kullanmayınız. Bilgisiyar ekranın ışığı ile ortamın ışığının birbirine yakın olması lazımdır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s